Rozdiel medzi tryptamínmi a lysergamidmi
Tryptamíny a lysergamidy sú obe triedy chemických zlúčenín, ktoré majú psychedelické účinky. Tryptamíny sú typom organickej zlúčeniny založenej na molekule tryptamínu, ktorá pochádza z aminokyseliny tryptofánu. Lysergamidy sú triedou chemických zlúčenín odvodených od kyseliny lysergovej, prirodzene sa vyskytujúcej látky nachádzajúcej sa v určitých hubách.
Tryptamíny
aj
lysergamidy
môžu spôsobiť psychedelické účinky, keď sú požité, alebo konzumované iným spôsobom. Však Neodporúčame to.
Výskumné chemikálie sú zvyčajne navrhnuté tak, aby boli podobné existujúcim látkam, ale s malými úpravami, vďaka ktorým sú vhodnejšie na výskum.
Celkovo sú tryptamíny a lysergamidy obe triedy psychedelických zlúčenín, ktoré môžu v laboratóriu priniesť vzrušujúce výsledky.
Existujú však určité rozdiely medzi týmito dvoma. Pri výskume týchto látok je nevyhnutné postupovať opatrne.
Čo sú výskumné chemikálie?
Výskumné chemikálie sú chemické zlúčeniny, ktoré výskumníci používajú na účely vedeckého výskumu. Zvyčajne sú navrhnuté tak, aby boli podobné existujúcim liekom alebo iným látkam, ale s malými úpravami, ktoré ich robia vhodnejšími na výskum. Výskumné chemikálie sa často používajú v laboratórnom prostredí na štúdium vlastností rôznych látok alebo vývoj nových liekov alebo iných látok.
Výskumné chemikálie nie sú schválené na ľudskú spotrebu. Sú určené len na použitie vo vedeckom výskume a zvyčajne nie sú dobre študované alebo pochopené z hľadiska ich účinkov na ľudské telo. V dôsledku toho je nevyhnutné byť opatrný pri práci s výskumnými chemikáliami a dodržiavať všetky bezpečnostné protokoly a pokyny pri manipulácii s nimi.
Tryptamíny vs lysergamidy 101
Tryptamíny a lysergamidy sú obe triedy chemických zlúčenín. Chemická zlúčenina je látka dvoch alebo viacerých rôznych chemických prvkov chemicky kombinovaných v pevnom pomere. Chemické zlúčeniny majú odlišné vlastnosti, ktoré sa líšia od prvkov, z ktorých pochádzajú. A môžu byť organické alebo anorganické.
Prvky chemickej zlúčeniny komunikujú prostredníctvom chemických väzieb, ktoré sa tvoria, keď sú elektróny zdieľané medzi atómami.
Chemická väzba je príťažlivá sila, ktorá drží atómy pohromade v molekule. Atómy sú tvorené protónmi, neutrónmi a elektrónmi. V chemickej väzbe atómy zdieľajú jeden alebo viac svojich elektrónov, aby sa dosiahlo stabilné usporiadanie elektrónov, známe ako stabilná elektrónová konfigurácia.
Existujú rôzne typy chemických väzieb vrátane iónových väzieb, kovalentných väzieb a kovových väzieb. Iónové väzby sa tvoria, keď atómy získavajú alebo strácajú elektróny za vzniku iónov, čo sú atómy s kladným alebo záporným nábojom. Kovalentné väzby sa tvoria, keď atómy zdieľajú elektróny, aby sa dosiahla stabilná elektrónová konfigurácia. Medzi atómami kovových prvkov sa tvoria kovové väzby. Charakterizuje ich zdieľanie elektrónov medzi mriežkou kovových iónov.
Silu chemickej väzby môžete určiť príťažlivosťou medzi atómami, ktoré sa navzájom viažu. Silnejšie väzby sú zvyčajne náročnejšie na pretrhnutie a vyžadujú viac energie. Chemické väzby sú nevyhnutné pre štruktúru a funkciu molekúl, ako sú tryptamíny a lysergamidy.
Typ väzby, ktorá sa tvorí medzi atómami v chemickej zlúčenine, určuje vlastnosti zlúčeniny vrátane jej teploty topenia, teploty varu a rozpustnosti.
Čo sú tryptamíny?
Tryptamíny sú triedou chemických zlúčenín na báze
tryptamínu
molekula. Sú odvodené z aminokyseliny tryptofánu a prirodzene sa nachádzajú v mnohých rastlinách a zvieratách. Tryptamíny sú známe svojimi psychedelickými účinkami a niektoré z najznámejších tryptamínov zahŕňajú psilocybín, DMT a 5-MeO-DMT.
Vlastnosti tryptamínov sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej zlúčeniny. Tryptamín je indolamínový metabolit esenciálnej aminokyseliny tryptofánu.
Tryptofán je typ proteínového stavebného bloku, ktorý ľudské telo nedokáže produkovať samostatne. Tryptofán nájdete v rôznych potravinách vrátane mäsa, mliečnych výrobkov a niektorých rastlinných potravín. Je dôležitý pre množstvo rôznych telesných funkcií, vrátane produkcie serotonínu. Tento neurotransmiter hrá úlohu v nálade a spánku.
Tryptofán je tiež prekurzorom niekoľkých ďalších zlúčenín, vrátane melatonínu, hormónu, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia, a triedy zlúčenín známych ako tryptamíny.
Tryptofán je základnou živinou a jeho nedostatok môže viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane zlej nálady, ťažkostí so spánkom a zníženej imunitnej funkcie.
Čo sú lysergamid?
Lysergamidy sú triedou chemických zlúčenín, ktoré pochádzajú z kyseliny lysergovej. Kyselina lysergová je prirodzene sa vyskytujúca látka nachádzajúca sa v určitých hubách. Je predchodcom mnohých známych výskumných chemikálií, vrátane LSD, ALD-52 a 1P-LSD.
Vlastnosti lysergamidov sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej zlúčeniny. Lysergamidy sú amidy kyseliny lysergovej. (Kyselina lysergová je prirodzene sa vyskytujúca látka nachádzajúca sa v určitých hubách.)
Amid je chemická zlúčenina, ktorá pochádza z organickej kyseliny nahradením hydroxylovej (-OH) skupiny amínovou (-NH2) skupinou. Amidy sú základné zlúčeniny v organickej chémii. Výskumníci ich široko používajú pri syntéze farmaceutík, polymérov a iných chemikálií.
Amidy môžete vytvoriť reakciou karboxylových kyselín s amínmi. Táto reakcia, známa ako amidácia, sa zvyčajne uskutočňuje v prítomnosti katalyzátora, ako je kyselina alebo zásada. Amidy sú stabilné zlúčeniny odolné voči hydrolýze. Za určitých podmienok sa však môžu hydrolyzovať za vzniku materskej kyseliny a amínu.
Amidy majú rôzne dôležité použitia. Môžete ich použiť ako rozpúšťadlá, plastifikátory a mazivá. Môžete ich tiež použiť ako medziprodukty pri syntéze iných chemikálií.
Rozdiel medzi tryptamínmi a lysergamidmi
Tryptamíny sú triedou zlúčenín štrukturálne príbuzných aminokyseline tryptofánu, ktorá sa nachádza v proteínoch.
Na druhej strane lysergamidy sú triedou zlúčenín štrukturálne príbuzných kyseline lysergovej, ktorá je prekurzorom dietylamidu kyseliny lysergovej.
Tryptamíny aj lysergamidy môžu v laboratóriu priniesť podobné výsledky. Líšia sa však svojimi chemickými štruktúrami a mechanizmami účinku. Obe triedy zlúčenín môžu byť nebezpečné. Skúmajte ich opatrne as správne nástroje.