Predtým, ako sa naučíme, ako uskutočniť transakciu s kryptomenami, sa budeme musieť naučiť niektoré základy o samotnej kryptomene. Napríklad, čo dáva kryptomene jej hodnotu? Prečo sa obťažovať týmito zábavnými internetovými peniazmi, keď prevádzate nejakú hotovosť zo svojho PayPal účtu?
Na konci tejto stránky pochopíte hodnotu kryptomien. Nielenže budete vedieť, čo je kryptomena a ako uskutočniť transakciu, ale budete tiež vedieť, prečo by ste mohli chcieť kryptopeňaženku skôr ako neskôr.
Ale predbiehame sami seba.
Kryptomena je kombináciou dvoch prospešných technológií: peňazí a kryptografie.
Už ste sa niekedy stretli s CAPTCHA? Viete, keď ste na webovej stránke, požiadajú vás, aby ste klikli na obrázky s motocyklami, aby ste dokázali, že nie ste robot? To je kryptografia v akcii. Kryptografia funguje na pozadí, aby zabezpečila, že naše aplikácie na odosielanie správ sú zabezpečené proti špehovaniu tretími stranami.
Kryptomeny sú digitálne alebo virtuálne meny zabezpečené podobnými protokolmi ochrany osobných údajov a bezpečnosti. Je to v podstate kryptografia aplikovaná na peniaze a výmenu.
Ale počkajte – ako presne vytvoríte peniaze z ničoho? Aj keď „nič“ je kopa počítačového kódu. Prečo majú kryptomeny hodnotu?
Táto stránka vysvetľuje, ako uskutočniť transakciu s kryptomenou. Najprv však poskytneme nejaké pozadie samotnej technológie. Ak chcete znížiť na prenasledovanie, použite podnadpisy, aby ste našli svoj konkrétny problém.
Hlavné poznatky
- Kryptomena je digitálne aktívum v sieti distribuovanej na miliónoch počítačov. Podobne ako „Napster“ alebo iné stránky na zdieľanie súborov P2P.
- Vlády a hudobné vydavateľstvá nemohli zabrániť ľuďom v sťahovaní hudby, pretože štruktúra aplikácie bola príliš decentralizovaná. Museli by vyčistiť svet počítačov, aby zabránili ľuďom zdieľať hudbu. Podobne môžu kryptomeny existovať mimo kontroly vlád a bánk alebo iných ústredných orgánov.
- Decentralizované systémy sa nerozpadnú v jednom bode zlyhania. Kryptomeny môžu poskytovať lacnejšie a rýchlejšie prevody peňazí, najmä bez autentifikácie tretích strán a bezpečnostných poplatkov. Bezpečnosť je zabudovaná priamo do systému.
- Transakcia s kryptomenami je rovnako jednoduchá ako stiahnutie aplikácie do telefónu.
- Ak hľadáte len niekoľko transakcií, nič obrovské, začnite otvorením účtu na platforme, ako je Coinbase. Overte svoju totožnosť a vyrážate na preteky! Nie je potrebná digitálna peňaženka ani žiadne predchádzajúce znalosti kryptomien!
Prečo je kryptomena cenná?
Dnes máme bankové karty, ktoré predstavujú papierové peniaze. Papierové peniaze bývali zameniteľné za zlato a striebro. Zlato a striebro boli cenné, pretože ľudia si vážili ich používanie v šperkoch. Čokoľvek ľudia používajú ako peniaze, vždy malo pôvod z niečoho, čo stojí za to.
Okrem kryptomien… Alebo sa to tak zdá.
Mnohí si neuvedomujú, že kryptomena je mena aj platobný systém. Platobný systém je zdrojom jeho hodnoty. Ale aj nadšenci kryptomien majú s týmto konceptom problémy, takže poďme trochu hlbšie.
Technologické obmedzenia vždy oddeľovali meny od ich platobných systémov. Keď prevádzate peniaze po celom svete, musíte sa spoľahnúť na tretie strany. A týmto tretím stranám musíte dôverovať rovnako, ako oni musia dôverovať vám.
Preto boli vynájdené kryptomeny – aby sa obišla táto závislosť od tretích strán. Tajomný tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto, povedal o svojom vynáleze:
„Čisto peer-to-peer verzia elektronickej hotovosti by umožnila posielať online platby priamo od jednej strany k druhej bez toho, aby prechádzali cez finančnú inštitúciu. Digitálne podpisy poskytujú časť riešenia, ale hlavné výhody sa strácajú, ak sa od dôveryhodnej tretej strany stále vyžaduje, aby zabránila dvojitým výdavkom. Navrhujeme riešenie problému dvojitých výdavkov pomocou siete peer-to-peer. Sieť časovo označuje transakcie tým, že ich hašuje do prebiehajúceho reťazca dôkazov o práci založených na hashoch, čím vytvára záznam, ktorý nemožno zmeniť bez opätovného vykonania dôkazu o práci.
Inými slovami: inovácia vyplýva z toho, ako funguje platobná sieť. Minca alebo jednotka digitálnej meny môže vyjadrovať iba hodnotu siete. Kryptomenová minca je účtovný nástroj. Užitočnosť kryptomeny pochádza z jej platobnej siete. Toto sa nazýva blockchain.
Čo je to „blockchain“?
Technológia blockchain umožňuje vznik kryptomien. Je to distribuovaná účtovná kniha, ktorá je v podstate databáza zdieľaná a synchronizovaná v priestore a prístupná viacerým ľuďom. Poskytuje transakciám verejných „svedkov“ namiesto centralizovanej účtovnej knihy, ktorá sa spolieha na finančné inštitúcie alebo tretie strany.
Blockchainová kniha žije v cloude. Blockchain, ktorý sleduje ktokoľvek a kedykoľvek a monitorujú ho jeho používatelia, umožňuje prenos bitov informácií z jednej osoby na druhú. Tieto informačné bity sú ako digitálne zabezpečené vlastnícke tituly. Nakamoto ich nazval „digitálnymi podpismi“.
Blockchain overuje tieto digitálne podpisy bez závislosti od dôveryhodnej agentúry tretej strany. Internetová kniha, ku ktorej má každý prístup, je užitočná. Zaznamenáva sumy, čas a verejnú adresu každej transakcie. Blockchain zaručuje integritu systému. Menová jednotka je iba digitálna forma vlastníckeho práva. Skutočnou hviezdou šou je blockchain.
Hodnota kryptomien nie je zakotvená v digitálnych minciach, ale v platobnej sieti. Ak by kryptomeny nejakým spôsobom opustili blockchain, hodnota digitálnych mincí by klesla na nulu. Dôvodom je, že blockchain nie je len o peniazoch.
Blockchain je dokonalým vynálezom na prenos informácií, ktoré vyžadujú bezpečnosť, potvrdenia alebo záruky pravosti. Znižuje potenciál ľudskej chyby. Hierarchické štruktúry sú nahradené technológiou peer-to-peer. V ekonomike, ktorá vyčerpáva zmluvy a výmeny, je mať algoritmy, ktoré zaručujú dôveru a bezpečnosť, ako … Je to ako vzdať sa svojich CD pre smartphone s aplikáciou, ktorá streamuje hudbu zadarmo.
Kto používa kryptomeny?
Ak počúvate tých, ktorí môžu kryptomenami stratiť najviac, profitujú z toho iba zločinci a podnikatelia zo Silicon Valley. Ale to je očividne nepravdivé. Adopcia kryptomien je rozšírená vo vyspelých krajinách, ako sú Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Kanada a krajiny Európskej únie.
Podobne aj rozvíjajúce sa ekonomiky v Afrike prijali kryptomeny. Nedávny prieskum naznačil, že 33 percent Nigérijčanov vlastní kryptomeny.
Obyvatelia Indie, Číny a Brazílie prijali kryptomeny na prevod peňazí cez hranice bez zbytočných výdavkov.
Spojené štáty a Kanada majú pro-krypto postoj. Mnohé krajiny zametajú kryptomeny pod regulačný koberec pri presadzovaní pravidiel boja proti podvodom a praniu špinavých peňazí. Nie je to tak pre Američanov a Kanaďanov.
Členské štáty Európskej únie boli tradične menej srdečné pri prijímaní. To sa však mení, pretože vlády a parlament EÚ dosiahli dohodu o regulácii kryptomien.
Na väčšine miest vlády zdaňujú kryptomeny ako kapitálové zisky.
Kryptomeny sú nezákonné v Alžírsku, Egypte, Bangladéši, Číne (pre obyvateľov od septembra 2021) a Severnom Macedónsku (jediná európska krajina s úplným zákazom).
Kolumbijskí občania môžu vlastniť kryptomeny, ale finančné inštitúcie krajiny majú zakázané zapájať sa.
Kto prijíma kryptomeny?
Kryptomeny ako Bitcoin sú akceptované spoločnosťami ako PayPal, Microsoft, Wikipedia a dokonca aj Home Depot (najväčší americký maloobchodný predajca domácich potrieb).
A samozrejme my v spoločnosti RealChems akceptujeme kryptomenu ako platbu.
Prečo by ste mali používať kryptomeny?
Používanie kryptomien má niekoľko výhod.
Chráňte svoj majetok – Decentralizovaná štruktúra kryptomien znamená, že vaše aktíva nie sú náchylné na vzťah dôvery tretej strany. Pri obchodovaní si môžete ponechať to, čo zarobíte. Neexistuje žiadny sprostredkovateľský poplatok.
Chráňte pred krádežou – Transakcie sa overujú a zaznamenávajú vo verejnej knihe. Identity sú šifrované.
Chráňte pred infláciou – Napriek svojej volatilite si kryptomeny zachovali svoju hodnotu, zatiaľ čo inflácia dosahuje rekordné maximá. Kryptomeny môžu slúžiť ako finančný vankúš v neistom svete.
Bezpečné a transparentné – Kryptomeny sú verejné a súkromné, kde sa to počíta. Dostatočne verejná na to, aby platobná sieť zostala čestná. Ale dostatočne súkromné na zabezpečenie vašej identity.
Ako a kde kúpiť krypto?
Ak chcete kúpiť kryptomenu, musíte nájsť makléra alebo kryptoburzu.
(Môžete tiež ťažiť kryptomeny, ale to nás privedie do králičej diery v tom, čo „ťažba“ kryptomien vôbec je. Okrem toho na to potrebujete obrovský výpočtový výkon a zdroje, takže to nestojí za námahu pri základných transakciách.)
Kryptoburza je platforma, kde sa stretávajú kupujúci a predávajúci, aby obchodovali s kryptomenami. Sú podobné online maklérskym platformám. Najpopulárnejšie sú Coinbase a Gemini, ale môžete si vybrať z mnohých ďalších.
Problém s kryptomenovými burzami je, že vlády ich neregulujú. Takže v prípade hacknutia alebo nepredvídanej udalosti by ľudia s kryptomenami na týchto burzách mohli prísť o svoje peniaze.
Kryptoburzy majú tendenciu predávať smerom k začiatočníkom, a preto účtujú vyššie poplatky, ako keby ste išli inou cestou.
Krypto broker odstraňuje zložitosť procesu. Robinhood a SoFi sú dvaja z najznámejších krypto brokerov.
Rovnako ako „bežný“ maklér, aj krypto broker je sprostredkovateľom medzi vami, spotrebiteľom a burzou kryptomien. Ak vám nevadí zaplatiť malý servisný poplatok, použitie krypto brokera je skvelý spôsob, ako vstúpiť do poľa bez väčších predchádzajúcich znalostí.
Po registrácii na maklérskej spoločnosti alebo kryptoburze môžete na svoj účet vložiť peniaze. S peniazmi na účte si môžete kúpiť kryptomeny. A nebojte sa, ak si nemôžete dovoliť akúkoľvek cenu bitcoinu v súčasnosti. Môžete si kúpiť zlomkové sumy, napríklad 1/100 milióntinu bitcoinu.
Desať najväčších kryptomien na trhu v súčasnosti je:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Tether (USDT)
- Binance Coin (BNB)
- Cardano (ADA)
- Dogecoin (DOGE)
- XRP (XRP)
- Solana (SOL)
- Dolárová minca (USDC)
- Uniswap (UNI)
Niektoré veci, ktoré by ste mali mať na pamäti pri nákupe kryptomien prostredníctvom makléra alebo burzy:
Budete musieť overiť svoju identifikáciu. Cieľom je zabrániť podvodom a splniť vládne regulačné požiadavky. Krypto platforma môže požiadať o kópiu vášho vodičského preukazu alebo pasu.
Niektoré spoločnosti vydávajúce kreditné karty spracúvajú transakcie s kryptomenami ako hotovostné zálohy. Ak teda prevádzate peniaze z kreditnej karty na kryptoburzu, dávajte si pozor na vyššie úrokové sadzby a poplatky za hotovostné zálohy od vašej banky.
Kde mám uložiť svoje kryptomeny?
Máte niekoľko možností: kryptoburzu, digitálnu peňaženku alebo fyzickú peňaženku. Z bezpečnostných dôvodov odporúčame digitálnu alebo fyzickú peňaženku. Ak si však namáčate prsty v kryptosvete a nemáte veľkú rovnováhu, potom nie je nič zlé na tom, ak necháte kryptomeny na burze.
Viac informácií nájdete v časti Ako vytvoriť kryptopeňaženku.
Ako uskutočniť transakciu s kryptomenou
Nakoniec! Pokryli sme takmer všetko, čo je potrebné vedieť o kryptomenách. Teraz sa môžeme dostať k jadru problému. Ako používate tieto šialené veci!?
Povedzme, že máte nejaké kryptomeny na burze alebo uložené v peňaženke. Čo teraz?
Najpriamejšou transakciou je jednoducho výmena jednej kryptomeny za inú. Môžete to urobiť z pohodlia kryptoburzy alebo informovať svojho makléra.
Ak hľadáte výplatu, môžete použiť online kiosk určený na konverziu kryptomien na miestnu menu.
Ale povedzme, že si chcete kúpiť niečo za krypto?
Môžete prevádzať medzi digitálnymi peňaženkami. Všetko, čo potrebujete na uskutočnenie transakcie, je mať blockchainovú adresu peňaženky, do ktorej posielate peniaze.
Ak používate bitcoin, adresa bude vyzerať približne takto: 1FtjAzGKSyAavUkbw5QsyzzNDKdtPXk95D
Každá adresa odkazuje na konkrétneho používateľa alebo umiestnenie konkrétnej peňaženky. Každá krypto adresa je jedinečná, pretože predstavuje umiestnenie peňaženky na blockchaine.
Krypto adresy sú verejné, ale osoba alebo peňaženka za adresou zostáva anonymná.
Jednotlivci posielajú kryptomenu na krypto adresu, napríklad ako môžete posielať bežnú menu na e-mailové adresy. Najprv však potrebujete adresu peňaženky, do ktorej posielate peniaze. Alebo naopak, osoba, ktorá sa vám snaží poslať kryptomenu, potrebuje adresu vašej peňaženky (alebo adresu na burze).
Pretože krypto adresy sú dlhé a náhodné, ľudia prijali QR kódy pre ľahké transakcie a komunikáciu. Tieto QR kódy predstavujúce krypto adresy je bezpečné inzerovať, pretože sú chránené pred krádežou.
Krypto adresa je „verejný kľúč“. Verejný kľúč je jedným z dvoch kľúčov používaných v kryptografii. Kľúč používaný na dešifrovanie sa líši od kľúča používaného na šifrovanie. Alebo inými slovami, môžem vám poslať peniaze na vašu blockchainovú adresu, ale túto adresu nemôžem použiť na krádež z vašej digitálnej peňaženky.
Stručne povedané: ako uskutočniť transakciu s kryptomenou
Ak viete, ako si stiahnuť aplikáciu do telefónu, môžete začať s kryptomenou a uskutočniť transakciu. Takto je to jednoduché.
Ťažkosti s kryptomenami pochádzajú z pochopenia toho, čo to je a prečo má hodnotu. Dúfame, že ste sa dnes niečo naučili. A ak by ste chceli viac informácií o získaní peňaženky s kryptomenami a transakciách s ňou namiesto spoliehania sa na maklérske spoločnosti alebo burzy mincí, pozrite si Ako vytvoriť kryptopeňaženku. Mal by odpovedať na všetky ďalšie otázky, ktoré môžete mať.