Viete, ako nainštalovať softvér na stolný počítač alebo prenosný počítač? Už ste si niekedy nainštalovali aplikáciu do telefónu? Ak áno, vytvorenie kryptopeňaženky bude jednoduché.
Pri nákupe kryptomeny ich musíte niekde uložiť. Kryptomena je koniec koncov úplne digitálna. Kryptomeny môžete držať na burze kryptomien, ktorá má svoje výhody a nevýhody. Alebo si môžete vybrať vlastnú úschovu alebo neväzobnú peňaženku. Na tejto stránke vysvetlíme, čo to všetko znamená.
Najprv by ste sa mali pozrieť na „Ako uskutočniť transakciu s kryptomenami“, pre nejaké pozadie. Ak však už kryptomeny poznáte a hľadáte informácie o tom, ako vytvoriť kryptomenovú peňaženku, potom ste na správnom mieste.
Hosťované peňaženky alebo „webové peňaženky“
Hosťované peňaženky sú najobľúbenejším a najjednoduchším spôsobom nastavenia kryptopeňaženky. Je to v podstate udržiavanie vašich kryptomien na akejkoľvek výmennej platforme, ktorú chcete. Môžete si napríklad stiahnuť aplikáciu ako Coinbase, zaregistrovať sa a overiť a potom začať nakupovať kryptomeny. Coinbase potom tieto mince uloží do hostiteľskej peňaženky.
Nazýva sa hosted, pretože tretia strana uchováva alebo „hosťuje“ vašu peňaženku na blockchaine. Je to podobné, ako keď banky držia vaše peniaze na sporiacom účte.
Existuje však veľa výhod a nevýhod s hosťovanými peňaženkami.
KLADY:
- Môžete začať obchodovať ihneď
- Nevyžaduje veľa výskumu ani žiadny ďalší hardvér
- Ak zabudnete heslo, stále môžete svoje kryptomeny obnoviť
NEVÝHODY:
- Obmedzené na to, čo môžete robiť so svojimi kryptomenami
- Možno kryptomenu technicky nevlastníte (závisí to od platformy)
- Zraniteľné voči hackerom
- Nie je regulované žiadnym vládnym orgánom alebo organizáciou
- Nie je poistený, takže ak platforma zbankrotuje alebo je hacknutá, máte smolu (a krypto)
Vo všeobecnosti sa neodporúča ukladať na burze veľa kryptomien. Okrem hackerstva je tu problém opatrovníctva. Ako tradičná banka, kde nemáte právny nárok na peniaze na svojom účte. Keď vyberáte, žiadate banku o povolenie. Podobne, v závislosti od zmluvných podmienok platformy, nemusíte tieto kryptomeny priamo vlastniť.
Webové peňaženky sú dobré na to, aby ste si namočili prsty na nohách, ale existujú lepšie možnosti pre tých, ktorí to s transakciami v kryptomenách myslia vážne.
Non-custodial alebo self-custody peňaženky (nazývané aj softvérové peňaženky)
Non-custodial alebo self-custody peňaženky (alebo softvérové peňaženky) sa nespoliehajú na tretiu stranu, aby udržali vaše kryptomeny v bezpečí. Non-custodial peňaženka je softvér, ktorý môžete použiť na uloženie svojich kryptomien. Je to rovnako jednoduché ako stiahnutie aplikácie.
Ochrana a správa hesla je výlučne vašou zodpovednosťou. V kryptomenách sa heslá nazývajú „súkromný kľúč“ alebo „počiatočná fráza“. Potrebujete to na prístup k svojim kryptomenám. S peňaženkami so samoobsluhou je zodpovednosť len na vás a len na vás.
Výhody pridanej zodpovednosti presahujú úplnú kontrolu nad bezpečnosťou vašich kryptomien. Môžete sa tiež podieľať na pokročilejších krypto aktivitách, ako je požičiavanie a požičiavanie.
Tu je návod, ako vytvoriť non-custodial peňaženku.
1. Stiahnite si aplikáciu peňaženky, napríklad Coinbase, Ledger Nano X, Electrum alebo Mycelium. Existuje oveľa viac, takže nezabudnite preskúmať, čo najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Niektoré peňaženky sú vyrobené pre mobilné zariadenia, zatiaľ čo iné fungujú lepšie na stolnom počítači. Mnohí považujú Coinbase za najlepšiu peňaženku pre začiatočníkov.
2. Na rozdiel od hosťovanej peňaženky nemusíte zdieľať svoje osobné informácie s peňaženkou s vlastnou úschovou peňaženky. Môžete si dokonca vytvoriť účet bez e-mailovej adresy.
3. Zapíšte si svoj súkromný kľúč. Kľúče sú to, čo robí kryptomeny lepšími ako tradičné finančné inštitúcie. Váš súkromný kľúč je náhodná 12-slovná fráza. Uchovávajte ho na bezpečnom mieste. Ak tento kľúč stratíte, nebude možné získať svoje kryptomeny späť. V decentralizovanom blockchaine neexistuje vyššia autorita.
4. V závislosti od toho, ktorú aplikáciu peňaženky si vyberiete, možno nebudete môcť nakupovať kryptomeny priamo pomocou tradičných mien, ako sú doláre alebo eurá. V takom prípade budete musieť svoje kryptomeny previesť z iného miesta, napríklad z hostenej peňaženky.
Ak používate tento typ peňaženky, uistite sa, že je úplne neväzobná. To znamená, že ovládate 100% aktív v peňaženke. Keďže sú však tieto peňaženky uložené online, čelia rovnakým zraniteľnostiam ako kryptoburzy.
Hardvérové peňaženky (nazývané aj studené peňaženky)
Hardvérová peňaženka (alebo studená peňaženka) je fyzické zariadenie, v ktorom sú uložené vaše kryptomeny. Kryptomeny nie sú o nič bezpečnejšie ako toto. Hardvérová peňaženka obsahuje vaše súkromné kľúče, takže vaše kryptomeny sú offline. Koniec koncov, hackeri nemôžu hacknúť to, čo nie je online.
Väčšina príležitostných používateľov kryptomien sa s hardvérovými peňaženkami neobťažuje. Môžu byť nákladné (až do výšky 100 dolárov) a trochu zložité na nastavenie. Sú však veľmi prospešné, pokiaľ ide o zabezpečenie vašich kryptomien. Hardvérové peňaženky sú nevyhnutné, ak máte kryptomeny v hodnote tisícov dolárov.
Ak niekto hackne váš počítač, vaše kryptomeny sú v bezpečí. Aj keď sa niekto vláme do vášho domu a ukradne vám fyzickú hardvérovú peňaženku – bez súkromného kľúča nezíska prístup k vašej kryptomene.
Tu je postup, ako vytvoriť hardvérovú peňaženku.
1. Kúpte si fyzické zariadenie. Ledger a Trezor sú renomované značky.
2. Nainštalujte softvér, ktorý sa dodáva s hardvérom. Pokyny sa dodajú so zariadením, ale ak nie, Ledger aj Trezor majú svoje príručky online.
3. Preveďte kryptomeny do peňaženky. Rovnako ako väčšina peňaženiek s vlastnou úschovou, hardvérová peňaženka vám zvyčajne neumožňuje nakupovať kryptomeny za doláre a eurá.
Často kladené otázky
Sú všetky kryptopeňaženky neväzobné?
Nie, absolútne nie. Burzy kryptomien ako Coinbase poskytujú úschovné peňaženky. Sú užitočné pre základné činnosti, ako je nákup, predaj a obchodovanie. Burza však vašu kryptomenu drží v dôvere.
Je hackovanie vážnym rizikom pre kryptopeňaženky?
Nie konkrétne. Všetky online financie sú zásadne rizikové. Ale bežné platformy ako Coinbase sú rovnako bezpečné ako tradičné predajne ako PayPal. Hardvérová peňaženka nepredstavuje žiadne riziko.
Ako zistím, či je moja peňaženka úschovná?
Peňaženky, ktoré nie sú úschovné, vyžadujú, aby ste vy (a iba vy) vlastnili súkromný kľúč priradený k verejnej adrese vašej peňaženky.
Čo je krypto adresa?
Je to ako adresa v reálnom živote. Krypto adresa je reťazec textu označujúci umiestnenie konkrétnej peňaženky na blockchaine. Adresa môže odosielať alebo prijímať kryptomeny. Môže sa tiež nazývať blockchainová adresa.
Ako pošlem kryptomenu pomocou svojej peňaženky?
Získajte adresu peňaženky, do ktorej chcete poslať kryptomenu. Aby to bolo jednoduchšie, adresa bude často vo forme QR kódu. V opačnom prípade je to reťazec textu.